VPN - bezpieczeństwo i prywatność w internecie

VPN - bezpieczeństwo i prywatność w internecie

Jakie są różnice między typowym połączeniem ISP a połączeniem VPN oraz powody, dla których warto rozważyć usługę VPN w celu zwiększenia bezpieczeństwa i prywatności.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, w jaki sposób ruch internetowy jest kierowany podczas odwiedzania strony internetowej online? Większość z nas nawet nie zastanawia się co dzieje się z danymi i informacjami płynącymi z i do Twojego komputera. Twoja aktywność w sieci to tak naprawdę bardzo złożona sieć połączeń i wymiany danych. Najczęstszym sposobem kierowania ruchu internetowego jest korzystanie z dostawcy usług internetowych (ISP), jednak po wybraniu połączenia z wirtualną siecią prywatną (VPN) rozpoczyna się inny proces.

Jak działa VPN dla ochrony prywatności?

  • VPN zmienia Twój adres IP (nadaje Ci adres IP serwera VPN, z którym masz połączenie)
  • zabezpiecza treści, które mogą narazić użytkownika na ryzyko
  • maskuje Twoją wirtualną lokalizację
  • VPN szyfruje Twoje dane, co minimalizuje Twój ślad pozostawiany w internecie, czyli chroni Twoją aktywność podczas przeglądania internetu
  • VPN chroni Twoje urządzenia - niektórzy dostawcy VPN oferują ochronę przed złośliwym oprogramowaniem w pobieranych plikach, skryptami śledzącymi, reklamami i złośliwymi linkami

Schemat działania ochrony VPN

Jak widać na schemacie powstaje tunel VPN. Najpierw uwierzytelniane jest urządzenie – takie jak komputer, smartfon lub tablet – za pośrednictwem serwera VPN. Następnie serwer wykorzystuje jeden z wielu protokołów szyfrowania (OpenVPN, IKEv2, NordLynx, L2TP/IPSec Layer 2 Tunneling Protocol), aby zapewnić, że informacje przekazywane między użytkownikiem a docelowym miejscem przeznaczenia pozostają poufne i bezpieczne. W związku z tym możesz mieć pewność, że Twoje dane są bezpieczne a Ty zachowujesz anonimowość w internecie.

Wybierając VPN, należy wziąć pod uwagę trzy kluczowe czynniki: szybkość, bezpieczeństwo i prywatność.

Prędkość jest najważniejszym czynnikiem.

Chcesz, aby Twoje połączenie internetowe było tak szybkie, jak to możliwe, bez poświęcania bezpieczeństwa i prywatności. Aby się o tym przekonać, powinieneś poszukać sieci VPN, która ma dużą liczbę serwerów zlokalizowanych na całym świecie. Zapewni to najlepszą możliwą prędkość połączenia bez względu na to, gdzie jesteś na świecie.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest bezpieczeństwo.

Wszystkie dane przesyłane do i z urządzenia powinny być szyfrowane przy użyciu najnowszej dostępnej technologii. Oznacza to, że Twoje dane są bezpieczne i nie mogą być odczytywane przez nikogo innego niż Ty. Poszukaj sieci VPN oferującej zaawansowane protokoły bezpieczeństwa, takie jak OpenVPN, IPsec i PPTP, ponieważ są one najbardziej bezpieczne.

Prywatność - ważny czynnik.

VPN nie powinien przechowywać dzienników Twojej aktywności ani żadnych innych danych. Powinien również mieć politykę braku logów, co oznacza, że żadne informacje nie są przechowywane na serwerach. Powinieneś także poszukać VPN z wyłącznikiem awaryjnym, który zablokuje cały ruch sieciowy, jeśli połączenie zostanie utracone. Zapewni to, że nikt nie będzie miał dostępu do Twoich danych, nawet jeśli połączenie zostanie utracone.

Pamiętaj, że dobra sieć VPN zapewni Ci duże prędkości, bezpieczne połączenia i całkowitą anonimowość.

Sieć VPN – darmowa czy płatna?

Obie opcje oferują przydatne funkcje, ale istnieje między nimi duża różnica. Darmowe VPN mogą wydawać się atrakcyjne ze względu na brak opłat, ale raczej należy ich unikać. Wynika to z faktu, że bezpłatne sieci VPN są często niewiarygodne i mogą być niebezpieczne, ponieważ mogą powodować wyciek adresów IP. Ponadto bezpłatne sieci VPN mogą sprzedawać dane użytkowników, aby zarabiać pieniądze i utrzymywać działające serwery. Płatne sieci VPN oferują szybsze prędkości, lepsze bezpieczeństwo i maximum prywatności. Dzieje się tak dlatego, że często inwestują w dużą sieć serwerów i podejmują kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa danych użytkowników. Ponadto płatne sieci VPN mogą oferować dodatkowe funkcje, takie jak: obsługa wielu urządzeń, mobilne aplikacje, śledzenie i blokowanie reklam, całodobowa pomoc, szyfrowana pamięć w chmurze. Ostatecznie decyzja między płatną a bezpłatną siecią VPN sprowadza się do tego, co cenisz najbardziej. Jeśli szukasz tylko podstawowej sieci VPN do okazjonalnego użytku, to darmowa sieć VPN może być dla Ciebie dobrym wyborem. Jeśli szybkość, bezpieczeństwo i prywatność są dla Ciebie ważne, płatna sieć VPN jest najlepszą opcją.